18 Nisan 2012 Çarşamba

İsminizi Elfçe Alfabe ile Yazmak İster misiniz ?

"Elfçe isminizi öğrenin" diyen çesitli web siteleri görmüştüm. İsminizi yazıp tıkladığınızda size elfçe adınızı veriyor. Maalesef onların hiçbirisi sizin elfçe isminiz değil.

Hayali bir elfçe isminiz olsun istiyorsanız kendinize dilediğiniz bir elf ismini seçebilir ya da yaratabilir ve "benim elfçe ismim bundan sonra bu" diyebilirsiniz. Zaten bahsi geçen internet siteleri de bunu yapıyor yani sistemleri sağlıklı dil bilgisi kuralları üzerinden çalışmıyor.

Malum atasözünün de dediği gibi "ben size balık tutmayı öğreteceğim" yani; elf alfabesi kullanarak, dil bilgisi kurallarına göre kendi isminizi kendiniz yazabileceksiniz.İsminizin telaffuzu asla değişmeyecek yani Behçet'seniz Behçet olarak kalacaksınız ama dediğim gibi isminizi elf alfabesi kullanarak yazabileceksiniz.

Göründügü kadar zor olmadığını hatta kolaylığına şaşıracağınızı garanti ediyorum.

http://www.starchamber.com/paracelsus/elvish/elvish-in-ten-minutes.html
Temel olarak kullacağımız elfçe alfabemiz. 

İlk olarak karar vermemiz gereken konu hangi yazım stili ile yazacağımız. 2 adet yazım stilimiz var.

1) Quenya (Ünlü harfleri kendinden önce gelen ünsüz harflerin üzerine yazıyoruz)

2) Sindarin (Ünlü harfleri kendinden sonra gelen ünsüz harflerin üzerine yazıyoruz)Aralarındaki çok küçük farklılıktan ötürü ben sizlere sadece Quenya stilinde örnekler vereceğim. Örneklerimize geçiyoruz.


*Öncelikle sesli harfleri yukarı ve sola kaydırıyoruz.
*Harfleri uygun şekilde yakınlaştırdıktan sonra alfabemizden karşılık gelen harfleri bulup yerleştiriyoruz.


*Yukarıdaki örnekte görmüş olduğunuz üzere kendisinden önce üstüne gelecek ünsüz harf bulamadığımız ünlü harfleri yükseltme çizgisi kullanarak yazıyoruz.Son olarak elfçede yanyana geldiğinde farklı yazılan bazı harfler vardır. Aşağıda hem harfleri tanıtalım hem de bir örnek ile bunu pekiştirelim.
Kendi estetik anlayışınıza göre yazımı daha şık hale getirmek tamamen sizin elinizde.

ve

J.R.R Tolkien'e bize böylesine farklı dünyalar sunduğu için bir kez daha teşekkürler...Kaynak: http://www.starchamber.com/paracelsus/elvish/elvish-in-ten-minutes.html

3 yorum:

 1. ben sizden bi isim istesem onuda bana yazabilir misiniz ?

  YanıtlaSil
 2. duygu, mehmet ve erdal sözcüklerini yanlış yazmışsınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yazımı yapan arkadaşımız şu an için blogda aktif değil. yalnız yalan yanlış örneklendirme vermemek adına, doğru yazım şekli konusunda bizi aydınlatırsanız seviniriz. teşekkürler.

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...