1 Mart 2012 Perşembe

Margaret Weis & Tracy Hickman

Margaret Weis

Şahsımın da ekol olarak gördüğü Margaret Weis, 1948 yılında, Independence, Missouri’de dünyaya geldi. Missouri Üniversitesi’ni bitirmesinin ardından yerel bir yayın şirketinde editör olarak çalışmaya başladı; bir yandan da çocuklara yönelik masal ve hikaye kitapları kaleme almaktaydı.

Üniversitede bir arkadaşının hediye ettiği Yüzüklerin Efendisi kitabı, Weis’in hayatını büyük oranda etkiledi. Kurgu edebiyatına ilgisi böylece başlayan yazar, gazetede yayınlanan, ünlü kurgu kitapları yayınevi TSR’ın editör aradığına dair ufak bir ilanı görerek bu pozisyon için başvurdu. Romanların yanı sıra masaüstü oyunları için dünyalar da tasarlayan TSR, Weis’in oyun editörü olmak için yaptığı başvuruyu reddettiyse de, kendisini roman editörü olarak farklı bir pozisyonda işe aldı. İş arkadaşı Tracy Hickman ile beraber kendilerini büyük bir üne kavuşturan Dragonlance (Ejderha Mızrağı) serisini burada kaleme almaya başlayan Weis, 1984-1985 yılları arasında serinin temelini oluşturan ilk üç kitabı yazdı; serinin devam kitapları ve yaratılan dünyanın içinde geçen masaüstü oyunlarını da tamamlamasının ardından ortağı Hickman ile beraber 1986 yılında TSR firmasından ayrıldı.

TSR’dan ayrılmalarının ardından Bantam Books firmasına katılan ikili, Ejderhamızrağı gibi büyük ilgi çeken iki seriyi; Karakılıç ve Ölümkapısı Serileri’ni bu firma için kaleme aldı. 1993 yılında kendisine göğüs kanseri teşhisi konulan Weis, bu zorlu hastalığı atlatmayı başardı ve 1996 yılında kendisi gibi yazar olan Don Perrin ile evlendi.

1995 yılında tekrar Ejderhamızrağı dünyasına geri dönen yazar, bu tarihten sonra Dragonlance evreninde geçen onun üstünde yeni yapıta imza attı. Daha çok yazdığı fantastik kurgu yapıtlarla tanınan Weis, başta Star of the Guardians olmak üzere pek çok bilimkurgu eserini de kaleme alarak bu alandaki başarısını da kanıtladı.

Margaret Weis 1999 yılında, Pyramid Magazine tarafından kurgu edebiyatı dalında Milenyumun En Etkili İnsanı seçildi ve 2002 yılında kurgu edebiyatına yaptığı katkılardan dolayı Origins Hall of Fame'e kabul edildi.

Tracy Hickman26 Kasım 1955'te Utah, Salt Lake City'de dünyaya geldi. İki yıl Endonezya'da misyonerlik yaptıktan sonra gençlik aşkıyla evlenmek için Utah'a geri döndü. TSR yayınevinde rol ve oyun tasarımcılığı yaparken Weis'le ortak kitaplar yazmaya başladı. Margaret Weis ile beraber yazdıkları Ejderha Mızrağı Destanı ile tüm dünyada tanınan bir yazar oldu.Margaret Weis ve Tracy Hickman ikilisinin birlikte imza attığı kitaplar;

    Ejderha Mızrağı Destanı

1- Güz Alacakaranlığı Ejderhaları (Bir Ejderha Söylentisi)
2- Kış Gecesi Ejderhaları
3- İlkbahar Şafağı Ejderhaları

    Efsaneler Üçlemesi

1- İkizlerin Zamanı
2- İkizlerin Savaşı
3- İkizlerin Sınavı

    Hikayeler 1

1- Krynn'in Büyüsü
2- Kender, Gully Dwarves, and Gnomes
3- Aşk ve Savaş

    Karakılıç Üçlemesi

1- Karakılıcın Dövülmesi
2- Karakılıcın Yazgısı
3- Karakılıcın Zaferi

    Kahin'in Gülü Üçlemesi

1- The Will of the Wanderer
2- The Paladin of the Night
3- The Prophet of Akran

    Ölüm Kapısı Serisi

1- Ejder Kanadı
2- Elf Yıldızı
3- Ateş Denizi
4- Yılan Büyücüsü
5- Kaosun Eli
6- Labirentte
7- Yedinci Kapı

    Hikayeler 2

1- Istar'ın Yükselişi
2- The Cataclysm
3- The War of the Lance
4- Seçme Hikayeler, Birinci Kitap
5- Seçme Hikayeler, İkinci Kitap

    Ejderha Mızrağı Destanı 2. Nesil

1- 2. Nesil
2- Yaz Alevi Ejderhaları

    Antolojiler

1- Krynn'in Ejderhaları
2- Savaşın Ejderhaları
3- Kaos Ejderhaları


Margaret Weis ve Don Perrin ikilisinin birlikte imza attığı kitaplar;


    Raistlin Tarihçeleri

1- Ruhdöveni
2- Silah Kardeşliği

    Kang'ın Alayı

1- Kıyamet Tugayı
2- Ejderan Kuralları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...